Home > SeoKurier > #51

Czym jest "odpowiedni content" i jak pomaga w pozycjonowaniu stron?

SeoKurier #51 | 28.02.2017

Bardziej obszerne i szczegółowe treści uzyskują lepsze pozycje w wynikach wyszukiwania. Zauważyli to już jakiś czas temu specjaliści SEO. Jednak czy wiesz czemu tak się dzieje? Dlaczego Google zwraca uwagę na Content? Jak korzystać z tej wiedzy na swoją korzyść? O tym opowiemy w dzisiejszym SeoKurierze.

W ostatnim numerze “Whiteboard Friday” Rand Fishkin z MOZ wyjaśnił w jaki sposób Google określa czy dany content jest wyczerpujący i w pełni rozkrywa temat użytkownikom sieci. Zaproponował również 3-stopniową metodologię, która pomoże Ci pokonać konkurencję dzięki zaspokojeniu potrzeb Internauty, który trafił na Twoją stronę szukając odpowiedzi na określone pytania.

Zapraszamy do lektury!

Specjaliści z moz.com zauważyli, że Google zwraca więcej uwagi na taki czynnik jakim jest kompleksowość/wszechstronność treści. Pod tym pojęciem można rozumieć stopień, w jakim zawartość strony odpowiada na wszelkie możliwe zapytania użytkowników.

Najprawdopodobniej jest to jedna z przyczyn, dlaczego takie czynniki jak długość słowa i dokumentu korelują z wyższymi pozycjami w wynikach wyszukiwania. Właśnie dlatego bardziej obszerne dokumenty plasują się wyżej. W dalszej części artykułu omówimy, dlaczego jest właśnie tak.

Szeroki zakres czynników rankingowych

Przy podejmowaniu decyzji, który URL w SERPach powinien znaleźć się nad innymi, robot Google może wziąć pod uwagę wiele różnych czynników, tj.: autorytet domeny, linki do strony, frazy kluczowe, prędkość ładowania strony, aktualność treści i wiele innych.

Czynniki rankingowe Google

Czynniki rankingowe i Googlebot. Źródło: moz.com

Jednak na pierwsze pozycje wychodzą cztery czynniki:

  • Zaangażowanie i satysfakcja użytkownika, wpisującego zapytanie.
    Wysokie wyniki oznaczają, że użytkownicy weszli w interakcję ze stroną, zareagowali na nią pozytywnie i nie wracają do pozostałych wyników wyszukiwania, aby wybrać inny wynik.
  • Różnorodność i niepowtarzalność treści w porównaniu do innych wyników wyszukiwania.
  • Jakość treści. Zakłada się, że Google bierze pod uwagę wiele czynników, za pomocą których określa jakość treści. Wśród nich są właśnie zaangażowanie i satysfakcja użytkownika. Tak więc, czynniki te mogą nakładać się na siebie.
  • Kompleksowość/wszechstronność treści.

Optymalizacja pod dane czynniki to odpowiednia kombinacja trzech aspektów, takich jak zgłębienie tematu, wiarygodności i jakość treści. Według obserwacji ekspertów Moz, w ciągu ostatnich 12-18 miesięcy, Google przyznaje danym czynnikom najwyższą wagę. Przy tym należy zauważyć, że łączenie zapytań, na które content daje wyczerpującą odpowiedź, gwarantuje wyższe pozycje, pozostawiając konkurencję w tyle.

W szczególności taka sytuacja ma miejsce w odniesieniu do zapytań, które wymagają uzyskania bardziej szczegółowej informacji lub porównania kilku produktów i marek, na przykład fraza: "najlepsze słuchawki" itp.

Do tej kategorii należą też szerokie, bezpośrednie i ukryte zapytania, które wymagają skomplikowanej i wieloaspektowej odpowiedzi. Na takie zapytania wyczerpujący content pozycjonuje się lepiej niż ten bardzo ogólny. Może to być, na przykład, zapytanie typu: "gender a rynek pracy” czy też "przykłady prawidłowego CV" i inne. Są to bardziej skomplikowane kwestie, które wymagają przeanalizowania i porównania różnych informacji.

Przy czym bardziej rozwinięty content z masą wniosków nie będzie plasował się wyżej na zapytanie "gender definicja." W tym przypadku, użytkownik otrzyma szybką i krótką odpowiedź z określeniem terminu. Podczas wyszukiwania frazy "szablony CV w Dokumentach Google” zostanie on przekierowany do odpowiedniej sekcji i szablonów w google doc. Oznacza to, że dla zapytań, które sugerują krótką i konkretną odpowiedź sytuacja nie uległa zmianie.

Wyniki organiczne Google dla krótkich zapytań

Przykład wyników organicznych dla zapytań, które sugerują otrzymanie konkretnej odpowiedzi

Jak prześcignąć konkurentów w tworzeniu treści na stronę?

Aby poprawić swoje pozycje na zapytania, które zakładają wszechstronną odpowiedź, zaleca się przestrzegać opisanej poniżej 3-etapowej procedury. To nie jest łatwe i wymaga dużego nakładu pracy. Ale na pewno warto nad tym popracować. Takie podejście pozwoli Ci prześcignąć w SERPach znacznie mocniejsze strony.

Okreś wszystkie pytania, które zawarte są w zapytaniu, wpisywanym przez Internautę do wyszukiwarki

Pytania te mogą być zarówno oczywiste (w zależności od doświadczenia użytkownika) i jak i niejawne (w zależności od celu szukania). Należy określić:

  • Jaki typ ludzi szuka tego rodzaju informacji - podział na grupy;
  • Wyjawienie różnic między grupami.

W celu zaspokojenia potrzeb różnych grup użytkowników, potrzebna jest dla każdej z osobna treść. Aby wszystkie te osoby mogły uzyskać potrzebne im informacje, trzeba będzie wdrożyć odpowiednią segmentację na stronie lub możliwość wyboru konkretnego punktu, który zawiera odpowiedź na szukane przez niego pytanie.

Na przykład, zapytanie "oferty pracy" mogą wpisać do wyszukiwarki następujące grupy osób:

osoby poszukujące pracy;
pracodawcy;
przedsiębiorcy;
pracownicy działu hr.

Jednym ze sposobów, aby uzyskać wszystkie warianty odpowiedzi jest przeprowadzenie ankiety. Respondentami mogą być Twoi użytkownicy ale możesz skorzystać też z innych źródeł. Na przykład, takie badanie może być przeprowadzone w sieciach społecznościowych (Twitter, LinkedIn czy Facebook).

Zbierz informacje, której Twoi konkurenci nie mogą otrzymać.

Jak tylko zbierzesz listę wszystkich możliwych pytań, będziesz musiał zebrać informacje, które pomogą dać na nie odpowiedź. Najlepiej jeśli użyjesz w tym celu źródeł, które nie są dostępne dla Twoich konkurentów. Mogą to być:

  • własne dane;
  • informacja na temat innych firm w branży;
  • opinie ekspertów z branży, uczestnicy społeczności tematycznych i zawodowych, których więksi uczestnicy rynku nie są skłonni zbierać;
  • analiza i unikalne przetwarzanie danych;
  • wszystkie informacje przedstawione całościowo przy pomocy elementów wizualnych, audio lub interaktywnych.

Użyj formatów, których inni nie oferują.

Po zebraniu wszystkich pytań i informacji, można przystąpić do realizacji odpowiedzi w formatach, z których inni nie korzystają.

Na przykład mogą to być:

  • szczegółowe wskazówki (instrukcje) na dany temat, których przygotowanie wymaga dużej ilości pracy;
  • niestandardowe formaty przedstawienia danych, zawierające interaktywne lub wizualne elementy, nad którymi Twoi konkurenci nie zadają sobie trudu, aby takowe stworzyć;
  • raporty, które można ściągnąć i przeczytać za darmo, podczas gdy inne strony żądają za nie opłaty;
  • formaty, które nie są zorientowane na działanie (non-CTA*).

CTA - call to action, link, który występuje w postaci przycisku, grafiki, tekstu lub sloganu, którego zadaniem jest zachęcenie potencjalnego odbiorcy do kliknięcia.

Zamiast podsumowania

Optymalizacja treści pod zapytania, które wymagają kompleksowej i wszechstronnej odpowiedzi to trudne i czasochłonne zadanie. Jednak takie podejście da Ci realną przewagę nad konkurencją. Zwłaszcza jeśli jesteś gotowy, aby pozycjonować się na osobne zapytania w sposób niedostępny lub nieinteresujący dla konkurentów. Jeżeli nie masz czasu warto skorzystać z usług profesjonalnych copywriterów. Korzyści płynące z danej metody i trudu jaki sobie zadasz będą niewymierne, zwłaszcza jeśli nad sobą w wynikach wyszukiwania masz naprawde wiodące marki i bardzo mocne strony. Zatem do dzieła!

*Na podstawie https://moz.com/blog/beat-your-competitors-rankings-comprehensive-content-whiteboard-friday

Nowości w systemie

Jakich błędów unikać pozycjonując stronę w SeoPilot

Sprawdź najnowsze szkolenie w naszym archiwum szkoleń. Zobacz jaką strategię pozycjonowania obrać, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty.

Content marketing - współpraca z blogerami

13 kwietnia 2017 godz. 14:00

Jak współpracować z blogerami i portalami internetowymi? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz na darmowym szkoleniu on-line! Garść praktycznych porad na co zwracać uwagę podczas współpracy. Wskazówki przydatne zarówno dla pozycjonerów jak i początkujących blogerów.

Zapisz się

Zobacz także

Content jest królem - czyli o znaczeniu treści na stronie

Czynniki rankingowe Google. Znaczenie treści strony.

  • Udostępnij:
Tweetnij

Zapisz się do newslettera

E-mail
Zapisz

Zobacz także

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Ok