Zadaj pytanie on-line Webmaster

Słownik SEO

Webmaster

Webmaster (wydawca) - specjalista, zajmujący się tworzeniem stron i aplikacji internetowych. Dobry wydawca posiada umiejętność składania tekstu, programowania, administrowania stroną, projektowania designu, tworzenia treści i pozycjonowania. Termin webmaster pojawił się w 1992 roku w tekście praojca Internetu, Tima Berersa-Lee ”Style Guide for Online Hypertext”.

Zakres pracy
Profesja webmastera jako taka nie istnieje, oficjalnie nie jest oznaczona i nie jest wykładana w szkołach wyższych jako oddzielny kierunek. Zazwyczaj webmasterzy posiadają sporą wiedzę techniczną w zakresie programowania i administracji, dodatkowo zdobywają umiejętności w zakresie webdesignu i pozycjonowania. Webmasterzy mogą pracować zarówno dla firm, na przykład w studiach webdesignu, jak i zdalnie, na przykład jako freelancerzy.
Oczekiwania wobec kwalifikacji webmasterów są na ogół wysokie i ten specjalista powinien posiadać szeroki wachlarz umiejętności, takich jak:

  • umiejętność posługiwania się przynajmniej jednym językiem programowania (na przykład PHP), umiejętność pracy z cudzym kodem oraz znajomość podstawy innych języków (Perl, Python, Ruby itd.);
  • znajomość podstaw HTML i kaskadowych arkuszy stylów CSS;
  • zrozumienie zasad pracy sieciowego protokołu HTTP i standardów interfejsu CGI;
  • umiejętność pracy z programami graficznymi;
  • myślenie koncepcyjne - umiejętność przemyślenia logiki i rozpracowania interakcji pomiędzy poszczególnymi modułami i skryptami strony, a także znajomość systemów CMS.
  • znajomość podstaw wiedzy z zakresu marketingu internetowego i korzystanie z nich w procesie tworzenia usability strony;
  • wiedza z zakresu optymalizacji i pozycjonowania.
Jak można zauważyć, spis kompetencji wydawcy jest bardzo długi i nie jest to bynajmniej pełna lista. Oczywiście, posiadanie wysokich kompetencji we wszystkich wspomnianych dziedzinach nie jest możliwe. W związku z czym, duże firmy zatrudniają po kilku specjalistów, odpowiedzialnych za określone dziedziny: składanie tekstu, design, programowanie, zarządzanie projektem itd. Tak czy inaczej, webmaster powinien posiadać przynajmniej podstawową wiedzę dotyczącą całego procesu pracy ze stroną, gdyż serwis internetowy to w zasadzie jednorodny organizm, którego sprawną pracę może zagwarantować wyłącznie wydawca. Analogicznie, webmaster-freelancer też nie musi być odpowiedzialny za wszystkie etapy tworzenia strony. W przypadku niewielkich serwisów jest to możliwe, ale duży poważny projekt może wymagać uczestnictwa wielu osób o różnych kompetencjach. W takich wypadkach, zadaniem wydawcy jest koordynacja i kontrola prac na każdym etapie.

Wykształcenie
O przyjęciu do pracy na stanowisko webmastera najczęściej nie decyduje dyplom ukończenia studiów technicznych i kursów, ani także straż pracy, lecz portfolio - ilość wykonanych projektów, ich skala oraz to, dla kogo były wykonywane. Wydawcy mogą również ubiegać się o uzyskanie certyfikatów, wydawanych np. przez Microsoft (MCSD, MCSE + Internet i MCDBA).

Zobacz także:

pokaż wszystkie