Zadaj pytanie on-line Content

Słownik SEO

Content

Zawartość strony internetowej (ang. Content) - termin ogólny, charakteryzujący dowolną informację, która znajduje się na stronie serwisu internetowego. W dosłownym znaczeniu zawartością strony można nazwać teksty, pliki audio i video, obrazy graficzne, animacje i inne informacje rozmieszczone na stronie, czyli wszystko, co użytkownik strony może na niej zobaczyć, usłyszeć i przeczytać.
Cechy charakterystyczne zawartości strony
Najistotniejszą cechą świadczącą o jakości strony jest jej unikalność. Na jej podstawie można wyróżnić dwa rodzaje treści rozmieszczonych w internecie:
  • treści unikalne, które nigdy wcześniej nie były publikowane w internecie (w indeksie wyszukiwarek nie ma o nich informacji);
  • treści nieunikalne, które były już wcześniej rozmieszczone w internecie.
Unikalna treść powinna posiadać wartość informacyjną. Rozmieszczenie słów niezwiązanych ze sobą logicznie nie spotyka się z pozytywnym odzewem zarówno ze strony użytkowników sieci, jak i robotów indeksujących, które już dawno nauczyły się rozpoznawać podobne fortele (jak na przykład nieumiejętne rozmnożenie artykułów) i bezwzględnie banują takie strony.
Biorąc pod uwagę sposób jej otrzymania treść może być:
  • autorska - rozmieszczona na stronie przez jej właściciela;
  • tworzona przez użytkowników (komentarze, fotografie, filmiki rozmieszczane na stronie przez odwiedzających).
W zależności od zawartości rozmieszczonej treści, wyróżnia się:
  • treść powiązaną tematycznie (na przykład artykuł o optymalizacji treści i kodu pod kątem wyszukiwarek na stronie o pozycjonowaniu);
  • treść niepowiązaną tematycznie (na przykład film o zarabianiu w sieci na portalu samochodowym).
Ponadto treść można podzielić na:
  • stałą;
  • uzupełnialną (np. treści blogów, portali informacyjnych).
Sposoby tworzenia treści
Biorąc pod uwagę metody tworzenia treści można umownie rozdzielić je na trzy grupy:
  • aprobowane przez systemy wyszukiwania. Są to teksty, grafika, video itp. tworzone samodzielnie przez właściciela strony, kupowane na tak zwanych giełdach treści lub tworzone na podstawie odpowiednich zleceń przez specjalistów w danej dziedzinie (najczęściej copywriterów). Jest to najskuteczniejszy, lecz zarazem najkosztowniejszy sposób tworzenia treści; 
  • tolerowane przez wyszukiwarki internetowe. Właściciel strony lub wynajęty specjalista zmieniają istniejące już obce treści do takiego stopnia, aby roboty indeksujące uznały je za unikalne, lecz początkowy sens pozostał niezmieniony (np. redagowanie tekstów, zmienianie obrazów w programach graficznych itp.). Jest to metoda nie pochłaniająca tyle czasu i pieniędzy, ile poprzednia, lecz stosunek użytkowników do takich treści jest bardziej krytyczny;
  • nieakceptowane przez wyszukiwarki internetowe. To treści pozyskane metodą copy-paste (kopiuj i wstaw), czyli plagiaty cudzych tekstów czy obrazów. Jest to najbardziej niepożądany sposób tworzenia treści.
Znaczenie treści przy pozycjonowaniu strony
Treść posiada niezmiernie istotne znaczenie w procesie pozycjonowania strony i jest jednym z podstawowych czynników wpływających na wzrostu rankingu strony w wyszukiwarce. Aby pozycjonowanie było skuteczne, treść musi spełniać określone wymagania:
  • Unikalność. Nieunikalna treść stoi na przeszkodzie do osiągnięcia wysokich rezultatów, zmniejsza zaufanie do strony i dość często nie jest nawet indeksowana przez roboty.
  • Zoptymalizowanie pod kątem wyszukiwarek (dotyczy to przede wszystkim tekstów). Wydzielone w tekście słowa i frazy kluczowe dają robotom możliwość jak najdokładaniejszego określenia tematyki stron serwisu i, w rezultacie, wyświetlenia ich jako najbardziej odpowiadających rezultatów wyszukiwania na podstawie określonych zapytań użytkowników.
  • Informacyjność i aktualność. Ciekawe teksty wysokiej jakości pomagają przyciąganiu grupy docelowej i utrzymaniu na stałe jej uwagi.
  • Łatwość odbioru. Poszczególne elementy treści powinny być rozmieszczone na stronie w sposób logiczny i zrozumiały.
  • Zaufanie (ang. trust) (nie mylić z TrustRankiem). Jeden z głównych celi wykorzystania treści w pozycjonowaniu to wzbudzenie u użytkownika zaufania bezpośrednio do strony poprzez wzbudzającą zaufanie treść. Należy pamiętać, aby nie wywierać presji na odwiedzających stronę w celu uzyskania oczekiwanego rezultatu, ani nie stosować otwartej reklamy. Użytkownik nie powinien się czuć, że jest do czegokolwiek przymuszany, wystarczy po prostu skierować ich uwagę na określone towary (usługi, wydarzenia itp., w zależności od tematyki strony).

Zobacz także:

pokaż wszystkie