Zadaj pytanie on-line Nazwa domeny

Słownik SEO

Nazwa domeny

Nazwa domeny (ang. domain name) - unikalny identyfikator określonego węzła (urządzenia lub sieciowego połączenia), będącego częścią sieci Internet; nazwa strony internetowej. W jej skład wchodzą litery, cyfry oraz znak “-” (pod warunkiem, że nie znajduje się on na początku lub końcu nazwy). Obecnie dopuszcza się również użycie znaków diakrytycznych.
Nazwy domen służą do łatwego zapamiętywania adresów węzłów i rozmieszczonych na nich zasobów sieci (serwisów, blogów, sieci społecznościowych, serwerów poczty elektronicznej itp.). Wszystkie nazwy domen funkcjonują dzięki systemowi DNS (ang. Domain Name System - System nazw domenowych).

Struktura nazw domen
Nazwa domeny składa się z szeregu oddzielnych domen, rozdzielonych kropkami. Na przykład, pełna nazwa google.com, zawiera domenę drugiego stopnia google, wchodzącą w domenę pierwszego stopnia com. Istnieją pewne ograniczenia dotyczące długości nazw domenowych. Pełna nazwa nie powinna przekraczać 63 symboli. Tym nie mniej, w niektórych krajach dopuszczalna jest rejestracja domen o długości do 127 znaków.

Hierarchia nazw domenowych
Domeny zerowego poziomu (ang. Root Domain - korzeń drzewa domenowego) - domeny oznaczane pustą nazwą. Na przykład, w nazwie somesite.com. domena zerowego poziomu znajduje się po ostatniej kropce. Takie puste etykiety o zerowej długości obsługiwane są wyłącznie przez węzły główne w systemie DNS.
Domeny wyższego poziomu (ang. TLD - Top-Level Domain) - to najważniejsze, po domenach zerowego poziomu, etykiety tekstowe. Tych domen nie można kupić. Według klasyfikacji, zarządzającej nimi organizacji IANA (ang. Internet Assigned Number Authority), dzielą się one na następujące rodzaje:

Podstawowe domeny: 
  1. Domeny funkcjonalne (ang. Generic Top-Level Domain, gTLD):
    • niesponsorowane domeny wyższego rzędu (com, net, org, biz, info, name, pro); 
    • sponsorowane domeny wyższego rzędu (asia, int, aero, cat, coop, eco, jobs, mobi, museum, post, tel, travel, xxx); 
    • domeny ograniczonego użytkowania (edu, gov, int, mil); 
    • domeny dla internetowej infrastruktury (arpa, root); 
    • zarezerwowane domeny (example, invalid, localhost, test).  
  2. Krajowe domeny najwyższego poziomu (ang. Country Code Top-Level Domain, ccTLD):
    • domeny, składające się z dwuliterowego kodu kraju, zgodnego ze standartem ISO 3166-1 (pl, us, uk); 
    • zinternacjonalizowane domeny (ang. Internationalized Domain Names, IDN), zawierające znaki narodowych alfabetów (cyrylicy, hebrajskiego, arabskiego itd.), na przykład рф, бг, ભારત. 
Pseudodomeny (ang. Pseudo-domains) - nie są one wykorzystywane przez system DNS i służą do przesyłania np. poczty elekronicznej do sieci komputerowych o innym systemie adresowania. Przykłady to local czy bitnet.
Nieużywane już domeny: nato, web, csnet, ddn.
Alternatywne i dodatkowe domeny wyższego rzędu - te pierwsze tworzone są przy pomocy alternatywnych serwerów DNS (np. Namecoin, Pacific Root, dotBERLIN itd.), a domeny dodatkowe generowane są przy pomocy specjalnego oprogramowania komputerowego.
Proponowane domeny wyższego rzędu - ich wprowadzenie do systemu DNS zaplanowano na najbliższy czas.

Domeny drugiego poziomu (ang. Second-Level Domain, SLD) to określenie domen, oznaczenia których w pełnej nazwie domenowej stoją przed nazwą domeny wyższego rzędu. Często domeny drugiego stopnia to nazwy firm, do których należy strona. Na przykład, w nazwie domeny apple.com domena drugiego stopnia to apple (nazwa firmy) i ta domena przynależy do domeny pierwszego stopnia com. Przykładem domeny trzeciego stopnia może być technologie w pełnej nazwie technologie.gazeta.pl. Należy ona do domeny drugiego stopnia gazeta, który z kolei należy do domeny pierwszego stopnia pl.
 
Nazwy domenowe i adresy IP
W systemie DNS nazwy domen mogą przekształcać się w adresy IP i odwrotnie. Tym sposobem, na podstawie IP można uzyskać nazwę domenową węzła, a na podstawie nazwy - IP. Jedna nazwa domenowa może odpowiadać jednemu adresowi IP lub większej ich ilości (jeśli dla jednego adresu pracuje kilka serwerów). Jeden adres IP może odpowiadać jednej lub większej ilości nazw domenowych (jeśli właściciel serwera zarejestrował kilka adresów lub serwer udostępniany jest różnym klientom).
 
Komercjalizacja nazw domenowych
Łatwe do zapamiętania nazwy domenowe, szczególnie cenione w Internecie, od dawna są wykorzystywane w celach komercyjnych. Niezależnie od tego, nazwy domenowe dotychczas nie zostały objete prawami intelektualnej własności. Największym komercyjnym potencjałem charakteryzują się wszystkie podstawowe domeny i niektóre domeny krajowe wyższego rzędu. Cenione są również czteroznaczne domeny drugiego stopnia należące do domeny com. Na rynku nazw domenowych występuje takie zjawisko jak cybersquatting, polegające na rejestracji perspektywicznych nazw (np. jednobrzmiących z nazwami znanych marek handlowych, firm lub po prostu łatwych do zapamiętania) w celu ich późniejszego odsprzedania.

Zobacz także:

pokaż wszystkie