Zadaj pytanie on-line URL - adres strony internetowej

Słownik SEO

URL

URL (ang. Uniform Resource Locator) - ujednolicony format adresowania zasobów, standaryzowana forma zapisu adresów w internecie.
Każdy URL jest unikalny i ukazuje położenie strony w sieci. Początkowo twórca URL Tim Berners-Lee chciał wykorzystywać identyfikator do oznaczania oddzielnych plików w sieciach lokalnych, później w globalnej sieci Internet. Obecnie URL posiada swój standard (RFC 1738) i służy do oznaczania dowolnych plików i węzłów w sieci.

Format URL Adresy URL posiadają tradycyjną formę zapisu: <protokół>://<typ strony="">.<nazwa domeny="">:<port>/<ścieżka URL>/ Na przykład: http://www.example.com:8080/somepath.php/</port></nazwa></typ></protokół>
<protokół><typ strony=""><nazwa domeny=""><port>
  • Protokół - określa typ przekazu danych: http - zwykły tekst, https - przekaz tekstu przez połączenie szyfrowane, ftp - protokół przekazywania plików, mailto - adres poczty elektronicznej.
  • Typ strony - określa dla jakich przeglądarek strona jest adaptowana. Według początkowo przyjętych standardów wszystkie URL-e zaczynały się od liter WWW, co pozwalało zidentyfikować stronę, jako zasób dostępny w sieci internet przy pomocy zwykłej przeglądarki (dla telefonów komórkowych został następnie przyjęty skrót wap - Wireless Application Protocol). Obecnie ta zasada jest używana znacznie rzadziej i jeśli przed nazwą strony nie jest ukazany jego typ, zakłada się, że jest to strona dla zwykłej przeglądarki. Jeśli strona jest przystosowana do przeglądania na urządzeniu mobilnym, lub posiada obie wersje - rozszerzenia wap i www są pokazywane.
  • Nazwa domeny - unikalny wyrażony symbolami adres zasobu w sieci.
  • Port - numer portu dostępu. Dowolna aplikacja internetowa posiada własne protokoły wymiany danych, które podłączane są do określonych portów. Protokół http współpracuje z portami 80 albo 8080. Jeśli na serwerze, do którego wysyłane jest zapytanie, dostępne są tylko strony internetowe, port domyślnie nie pokazuje się. W przypadku, gdy na serwerze można otrzymać jeszcze dostęp na przykład do ftp, to należy ukazać jeszcze numer portu.
  • Ścieżka URL - wskazuje dokładną pozycję strony na serwerze. Forma zapisu URL Początkowo w URL można było wykorzystywać wyłącznie podstawowe litery alfabetu łacińskiego, cyfry i niektóre znaki przestankowe. Obecnie, dzięki funkcjom przekodowywania, URL może składać się z symboli wielu różnych alfabetów; arabskiego, chińskiego, cyrylicy itp.

  • Usługi internetowe pozwalające na uproszczenie pracy z URL Wśród minusów URL można wymienić ich niejasność, długość i brak elastyczności, strony mogą się zmieniać lub znikać, a URL w dalszym ciągu będzie prowadził do nieistniejącej strony. Dlatego też powstały usługi internetowe, dające możliwość uproszczenia URL:
  • PURL (ang. Persistent Uniform Resource Locator - stały lokator URL). PURL zapewnia specjalne bazy danych do chronienia URL. Kiedy wyjściowy link ulega zmianie, informacja o tym dociera do bazy danych i wprowadzane są stosowne zmiany. Takim sposobem, zewnętrzny adres serwisu pozostanie bez zmiany. Jest to korzystna metoda w przypadku stron o dynamicznej zawartości, które często się zmieniają lub zmienia się ich położenie: systemy wyszukiwania indeksują stronę po linku PURL i nawet jeśli wyjściowa ścieżka ulegnie zmianie, plik lub stronę będzie można odnaleźć na serwerze i strona nie straci pozycji w wynikach wyszukiwania.
  • Krótki URL - ogólna nazwa dla usług internetowych, dzięki którym można znacząco skrócić długość URL, co jest możliwe dzięki stworzeniu aliasów (synonimów) ostatecznego URL z krótką nazwą domenową.
  • Przyjazny URL (friendly URL) - to URL prosty i wygodny dla użytkownika adres strony, co znacznie ułatwia posługiwanie się nim nie tylko przez internautów, ale także przez roboty wyszukiwarek. Uzyskiwanie przyjaznych URLów możliwe jest dzięki procesowi tak zwanego przepisywania adresów stron (ang. rewriting), który najczęściej konfiguruje się w pliku .htaccess. Wiele CMS-ów oferuję tę usługę, np w Joomla! dla każdej strony jest przypisywany numer odpowiadający numerowi w bazie danych.
  • Zobacz także:

    pokaż wszystkie