Słownik SEO

Pozycja w wynikach wyszukiwania

Pozycja w wynikach wyszukiwania to umiejscowienie określonego serwisu w wynikach wyszukiwania dla danego zapytania, będącego frazą kluczową. Pozycja ta zależna jest od wielu czynników, spośród których należy wymienić:

  • Miejsce, w którym znajduje się użytkownik (geolokalizacja). Google w celu podania najbardziej trafnych wyników, automatycznie wykrywa lokalizację, z której zadawane jest zapytanie i wyświetla wyniki na jej podstawie.
  • Google Dance. Algorytm Google decyduje, z którą z baz danych łączy się przeglądarka użytkownika. Informacja pozyskana z różnych baz danych może się różnić, gdyż ich aktualizacja nie przebiega w tym samym czasie.
  • Personalizacja wyników. Google zbiera informacje na temat preferencji wyszukiwania poprzez pliki cookies lub za pomocą usług Google. Gdy użytkownik jest zalogowany, wyszukiwarka zbiera informacje o tym, co użytkownik wyszukuje, jakie strony odwiedza itp. Aby wyłączyć Funkcję dostosowania wyników, należy kliknąć “Wyłącz dostosowanie w oparciu o aktywność związaną z wyszukiwaniem”. Korzystanie z różnych przeglądarek, na których zapisane są różnorodne historie przeglądania zasobów Internetu także wpływa na personalizację wyników.
  • Filtry wyszukiwania. Takim filtrem jest szukanie z opcją “Tylko język polski” lub wybieranie określonego regionu. Należy pamiętać o domyślnych lub wprowadzonych filtrach wyszukiwania i według potrzeb odpowiednio je modyfikować.
  • Rekomendacje G+1. Również one mają wpływ na wyniki wyszukiwania. Kiedy zalogowany użytkownik Google wyszukuje informacje, niektóre krótkie opisy w wynikach wyszukiwania Google mogą być oznaczone nazwami jego znajomych. Treści polecone przez znajomych traktowane są jako cenniejsze, poleconych przez obcych lub niepolecanych w ogóle. Ta funkcja także personalizuje wyniki wyszukiwania.
  • Operowanie ustawieniem, za pomocą którego użytkownik określa, ile wyników chce zobaczyć na jednej stronie. Domyślnie jest to 10 pozycji z włączoną funkcją dynamicznego wyszukiwania.

Zobacz także:

pokaż wszystkie