Słownik SEO

TOP

TOP (od ang. top - wierzchołek, góra, wierzch) - strony, znajdujące się na pierwszej stronie wyników wyszukiwania dla określonego zapytania. Wprowadzenie strony do TOPu to podstawowy cel procesu pozycjonowania. W różnych wyszukiwarkach TOP może być inny, co jest związane z różnicami w algorytmach wyszukiwania. Istnieje możliwość jednoczesnego osiągnięcia TOPu w Google, Yahoo i innych wyszukiwarkach, jednakże należy brać pod uwagę specyfikę narzędzi analitycznych każdej z wyszukiwarek, które, choć w wielu aspektach podobne, często różnią się w sposób diametralny.
Pozycjonerzy używają takich pojęć jak TOP1, TOP3, TOP5, TOP10, dla określenia odpowiednio lidera rankingu, pierwszej trójki wyników, piątki i dziesiątki stron. Kontynuacja wyliczania, na przykład TOP20, nie ma szczególnego sensu, dlatego, że wyszukiwarki w odpowiedzi na zapytanie domyślnie wydają po 10 rezultatów na stronę. Dlatego też, wprowadzenie serwisu do TOP10, czyli na pierwszą stronę wyników wyszukiwania, powinno być celem minimalnym skutecznego pozycjonowania.

Korzyści dla stron w TOP10
Większość użytkowników podczas wyszukiwania informacji przegląda jedynie pierwszą stronę wyników, po czym zmienia zapytanie na bardziej konkretne lub ogólne. Tym sposobem, strony zajmujące najwyższe pozycje w wynikach wyszukiwania, obiektywnie przyciągają więcej uwagi. To pozwala szybko osiągnąć cele, dla których strona została stworzona.
Minus jest jeden - strony znajdujące się w TOPie należy stale kontrolować, by nie spadły z wiodących pozycji. Aby temu zapobiec, należy w dalszym ciągu stosować działania pozycjonerskie, choć mniej intensywne, niż przy wprowadzaniu strony do TOPu.

Zobacz także:

pokaż wszystkie