Zadaj pytanie on-line TrustRank

Słownik SEO

TrustRank

TrustRank (od ang. trust - zaufanie.) - jest to wskaźnik, który określa stopień zaufania wyszukiwarek do danej strony. Jest to swojego rodzaju dopełnienie wskaźnika PageRank, który nie odróżnia "web spamu" od wartościowych witryn.
TrustRank jest jednym z ważniejszych parametrów wpływających na uzyskanie wysokich pozycji w rankingach wyszukiwarek.

Pojęcie to zostało wprowadzone w 2004 roku przez specjalistów Yahoo! i dwóch pracowników Uniwersytetu Stanforda w pracy zatytułowanej “Walka z Web-Spamem przy pomocy TrustRank” (“Combating Web Spam with TrustRank”).
Uważa się, że jest to jeden z ważniejszych algorytmów, co potwierdził Rand Fishkin z SEOMoz.org.

Jak określany jest wskaźnik Trust?

Poziom zaufania witryny obliczany jest przez wyszukiwarki na podstawie skomplikowanych algorytmów, w oparciu o czynniki jakościowe danej witryny. Oceniane są wartości hiperłącza oraz wartości treści. Proces określania TrustRank jest dwustopniowy. Najpierw szereg czynników jest sprawdzany automatycznie, a następnie poziom zaufania jest oceniany przez specjalnie przeszkolonych specjalistów ręcznie. Wskaźnik ten obliczany jest dla domeny jako całości.

Sposoby na zwiększenie TrustRank.

Wbrew pozorom zwiększenie zaufania do serwisu jest w pełni realne i możliwe do wykonania dla każdego Webmastera. W tym celu należy zadbać o wewnętrzną optymalizację strony i zdobycie linków z wartościowych serwisów, posiadających wysoki stopień zaufania.

Czynniki wewnętrzne:

Niewątpliwie, zadbana i jakościowa strona może liczyć na wysoką ocenę ze strony wyszukiwarek. W celu zwiększenia swoich szans na wysoki TrustRank warto podczas wewnętrznej optymalizacji strony internetowej zwrócić uwagę na następujące czynniki:
  • Unikalna treść i spójna tematyka dla całego serwisu, umieszczenie informacji kontaktowej, brak spamu na stronach - przestrzeganie tych zasad w dużym stopniu wpływa na przypisanie większego TrustRank. 
  • Wiek strony i domeny - mowa tu nie o dacie rejestracji domeny i utworzenia witryny, a o pierwszej indeksacji strony przez wyszukiwarkę. Im starszy jest serwis, tym większym zaufaniem darzy go wyszukiwarka. 
  • Hosting - na dany wskaźnik bezpośrednio wpływa także jakość hostu, prawidłowe ustawienia serwera, szybkość ładowania stron, historia adresów IP.
  • Unikalny design - wykorzystanie szablonowego modelu strony nie wpływa korzystnie przy ocenianiu strony pod względem TrustRank. 
  • Brak wirusów - w żadnym wypadku storna nie powinna zawierać złośliwego kodu. 
  • Stopniowo wrastający lub stały ruch na stronie - jakościowa strona charakteryzuje się względnie stałą oglądalnością i naturalnie zwiększającą się liczbą odwiedzających. Gwałtowny wzrost liczby użytkowników lub ich spadek może mieć negatywny wpływ na zaufanie. 
  • Czynniki behawioralne - bardzo pozytywne znaczenie przy zdobywaniu wysokiego zaufania dla strony posiada duża klikalność na snippet, lub też długie przebywanie odwiedzających na stronie, wskazujące na zainteresowanie użytkowników danym serwisem. 
  • Obecność strony w wartościowych katalogach. 
  • Duża liczba indeksowanych stron - wyszukiwarki zdecydowanie preferują duże, wielostronicowe serwisy internetowe o wysokiej jakości i unikalnej treści. 
  • Aktualizacja treści strony - strona, na której zachodzą zmiany i daje oznaki życia znacznie bardziej odpowiada wyszukiwarkom, niż strona, na której nic się nie dzieje.

    Czynniki zewnętrzne:

    Oprócz optymalizacji wewnętrznej strony, konieczne jest pozyskanie linków ze stron o wysokim TrustRank, pochodzących od zaufanych wydawców. Jak tego dokonać? Poniżej mała instrukcja:

    Pozyskanie naturalnych zewnętrznych linków to proces dość skomplikowany, czasochłonny, wymagający profesjonalnego podejścia, ale jest gwarancją zwiększenia TrustRank. Ciekawa treść może być rozpowszechniona w sieci przez samych użytkowników, co stworzy naturale referencyjne linkowanie strony i będzie zwiększało TrustRank w dłuższej perspektywie. Pomocnym rozwiązaniem, dzięki któremu szybciej osiągniemy porządny efekt, może być pozyskiwanie linków przy pomocy specjalnie w tym celu stworzonego systemu, jakim jest np. SeoPilot.pl.

    Warto również zwrócić się do właścicieli popularnych (ale jakościowych) stron i blogów o podobnej tematyce co dany serwis i zaproponować im współpracę. Dobre merytorycznie artykuły, posty z linkiem wychodzącym w większości przypadków otrzymują aprobatę właścicieli serwisów, którzy to umieszczają je na swoich stronach jako nowe unikalne treści, a właściciel witryny z kolei otrzymuje takim sposobem naturalne linki do swojej witryny.

    Jak sprawdzić TrustRank serwisu?

    Aktualnie nie ma narzędzia umożliwiającego sprawdzenie wskaźnika TR. Jednak na podstawie kilku przesłanek można sądzić o przypuszczalnym TrustRank i określić czy na przykład warto się starać o pozyskanie z nich linku. Należy przyjrzeć się takiej stronie, czy nie jest to tzw. “web spam". Również sprawdzając pozycję w wyszukiwarkach można ustalić czy posiada wysoki TrustRank. Strony z TOP 40 najprawdopodobniej mają dosyć dobrą ocenę, natomiast pierwsze dziesięć wyników z pewnością mają wysoki TrustRank.

Zobacz także:

pokaż wszystkie