Zadaj pytanie on-line Reklama kontekstowa - defnicja

Słownik SEO

Reklama kontekstowa (AdWords)

Jest to rodzaj reklamy internetowej, której treść jest dopasowana do zawartości strony internetowej, na której się znajduje.

Reklama kontekstowa jest przedstawiona w formie krótkiego ogłoszenia (bloku lub linku), które tematycznie odpowiada kluczowemu zapytaniu użytkownika i zachęca by w nią kliknąć i przejść na stronę reklamodawcy.

Charakterystyka

Tym co wyróżnia reklamę kontekstową od pozostałych jej rodzajów, jest fakt, że jest ona tematycznie związana z zapytaniem użytkownika. W związku z tym, reklama kontekstowa jest ściśle przeznaczona dla wyznaczonej grupy docelowej odbiorców. Użytkownicy widzą w wynikach wyszukiwarek internetowych krótkie bloki reklamowe, po kliknięciu w nie zostają przekierowani na docelową stronę reklamodawcy. Oprócz rozmieszczenia reklamy na stronie wynikowej, może się ona również znajdować na innych witrynach, tematycznie związanych z zapytaniem. Warto jednak dodać, że tematyka reklamy kontekstowej (treść, której jest zależna od zapytania) może różnić się od treści strony, na której jest wyświetlana. Jest to związane, z tym, że wyszukiwarki zapamiętują nasze zapytania, a ich odzwierciedlenie możemy znaleźć w reklamach, wyświetlanych na innych stronach, na których się znajdziemy.

Rola w pozycjonowaniu

Reklama kontekstowa to szybki i niedrogi sposób na podwyższenie pozycji strony internetowej w wyszukiwarkach. Jednak rezultaty pozycjonowania nie są widoczne od razu. SEO to proces wymagający czasu, na jego efekty trzeba cierpliwie poczekać. Za pomocą reklamy kontekstowej możliwe jest szybkie przyciągnięcie upragnionej grupy docelowej na stronę reklamodawcy. Jest to sprawdzone narzędzie sprzedaży. Tutaj potencjalnego klienta od strony reklamodawcy dzieli zaledwie jeden klik .

Dla skutecznego zwiększenia ruchu na stronie internetowej, nieodzownym będzie poprawne przeprowadzenie kampanii reklamowej. Należy pamiętać o spełnieniu szeregu warunków pozwalających na pozyskanie wyznaczonej grupy docelowej odbiorców, a nie osób, które znalazły się na naszej stronie w wyniku przypadkowego kliknięcia w reklamę. Po pierwsze należy umiejętnie dobrać frazy kluczowe i utworzyć listę wykluczających słów. Po drugie, za pomocą słów kluczowych należy stworzyć ogłoszenie, które pod swoją krótką postacią będzie odzwierciedlać istotę tego, co chcemy przekazać potencjalnym klientom. Nie ma tutaj miejsca na żadne zbędne informacje. Przekaz powinien być jasny, krótki i precyzyjny, podkreślający zalety i korzyści danego produktu bądź usługi. Jest to wyjątkowo trudne zadanie i nieraz wymaga zwrócenia się o pomoc do specjalistów-copywriterów. Link w reklamie musi prowadzić do strony docelowej. Od tego jak wykonane są takie ogłoszenia, zależy wskaźnik CTR (współczynnik klikalności), a w rezultacie także współczynnik konwersji. Po trzecie, w końcowym etapie należy ustalić maksymalną stawkę, którą reklamodawca jest gotów zapłacić za kliknięcie w ogłoszenie zawierające dane słowo kluczowe.

Automatyzacja reklamy kontekstowej

Na świecie istnieje ponad 25 systemów automatyzacji reklamy kontekstowej AdWords. Chodzi w nich o jak najprostsze uruchomienie kampanii przy jednoczesnym wykorzystaniu najistotniejszych ustawień. Taka automatyzacja oznacza m.in. interfejs sterowania reklamą prostszy i przyjaźniejszy w obsłudze niż panel Google AdWords przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich najważniejszych konfiguracji.
Takie rozwiązanie proponuje na rynku polskim SeoPilot, który automatyzuje procesy uruchomiania i prowadzenia kampanii AdWords. Dzięki temu skuteczną reklamę przeprowadzi nawet początkujący reklamodawca. Narzędzie to przydatne będzie i dla profesjonalistom, ułatwia żmudną pracę tworzenia ogłoszeń reklamowych.

Dochód związany z rozmieszczeniem reklamy kontekstowej na stronie internetowej.

Właściciele stron internetowych mają możliwość otrzymywania dochodu ze współpracy z różnymi programami partnerskimi, za pomocą reklamy kontekstowej w systemie PPC (Pay-Per-Click). Rozmieszczając na swojej stronie bloki reklamy kontekstowej, wydawcy otrzymują określoną sumę od każdego kliknięcia w dany blok reklamowy. Na wielkość dochodu, w związku z rozmieszczeniem reklamy kontekstowej, wpływa tematyka witryny, jej frekwencja, pozycja w wynikach wyszukiwarek internetowych, a także miejsce rozmieszczenia bloku reklamowego na stronie. Im większy ruch, tym ilość kliknięć wyższa czyli wyższy dochód. Wydawca, który chce zarobić na rozmieszczeniu na swojej witrynie bloków reklamy kontekstowej, powinien wiedzieć gdzie najlepiej je umiejscowić, by zapewnić im wysoki współczynnik klikalności. Jest to kluczowa kwestia, bowiem nieprawidłowe położenie bloku reklamowego nie przyniesie dużego zysku. Niezbędnym będzie zatem zapoznanie się z zaleceniami programów partnerskich, zajmującymi się optymalizacją stron i reklamą internetową.

Zobacz także:

pokaż wszystkie