Słownik SEO

Wyniki wyszukiwania - SERP

Wyniki wyszukiwania (SERP - ang. Search Engine Resultant Page) - jest to strona, na której prezentowane są wyniki wyszukiwania dla określonego zapytania użytkownika. Znajdują się na niej linki do serwisów posiadających treści odpowiadające zapytaniu wraz z krótkim opisem strony (snippet). Linki ustawione są w formie listy rankingowej stworzonej na podstawie zgodności z zadanym zapytaniem. Po wprowadzeniu zapytania przez użytkownika wyszukiwarka analizuje go na podstawie różnych właściwości (lingwistycznych, morfologicznych, geograficznych itd.) i zgodnie z określonymi algorytmami wyszukiwania buduje wyniki, wyświetlające się na stronie w formie listy stron w porządku odpowiadającym ich zgodności z zapytaniem - w pierwszej kolejności te najbardziej odpowiadające zapytaniu. Wyniki wyszukiwania w odpowiedzi na to samo zapytanie mogą różnić się w różnych wyszukiwarkach, co spowodowane jest zastosowaniem przez nie różnych algorytmów wyszukiwania. Każdy system posiada swój unikalny sposób doboru najbardziej odpowiednich odpowiedzi na podstawie określonych czynników.

Strona z wynikami wyszukiwania składa się z następujących elementów:

  • Lista adresów stron, odpowiadających zapytaniu użytkownika. Jest to podstawowy element wyników, nazywany organicznymi wynikami wyszukiwania. Do tego elementu odnoszą się również obrazy, filmiki, mapy, wiadomości i pliki audio, które zostały włączone do wyników wyszukiwania.
  • Płatne ogłoszenia reklamowe (tzw. linki sponsorowane), które ukazywane są w formie standardowych wyników przed rezultatami organicznymi lub jako krótkie reklamy tekstowe umieszczane z boku listy.
  • Linki na dalszych miejscach w rankingu wyników. Strona z wynikami zawiera najczęściej 10 wyników organicznego wyszukiwania. Najwyższe pozycje w wynikach wyszukiwania nazywane są TOPem. Pierwsza strona wyników to TOP10, druga - TOP20, itd.
  • Pod polem wyszukiwania, w niektórych wyszukiwarkach, wyświetlane są krótkie bloki informacyjne, generowane w czasie wpisywania zapytania i dające szybką odpowiedź na zadane zapytanie. W różnych systemach, bloki te noszą różne nazwy: w Google - OneBox, w Yahoo - Shortcut. Może być to propozycja poprawienia błędu w zapytaniu, blok z prognozą pogody, definicja, termin, kalkulator etc.
Co wpływa na wyniki wyszukiwania
Wyniki wyszukiwania nie są zjawiskiem stałym i zmieniają się w zależności od dynamicznych zmian zachodzących w sieci.
  • Zmiany w dokumentach stron internetowych: pojawienie się lub usunięcie z indeksu wyszukiwarki, przekształcenie i jako skutek - zmiana zgodności dokumentu z zapytaniem.
  • Aktualizacje (update) wyszukiwarek.
  • Zmiany w algorytmach wyszukiwania.
  • Położenie geograficzne użytkownika. Wyniki wyszukiwania mogą być regionalne, gdy między sobą konkurują strony z jednego regionu. Region zapytania określany jest automatycznie na podstawie adresu IP. W ogólnych wynikach wyszukiwania, bez parametru regionalnego (geotargeting), pozycja strony będzie inna, niż w wynikach regionalnych.
  • Zapełnienie strony unikalną treścią. Strony stworzone dla użytkowników i przyjazne dla nich są faworyzowane przez systemy wyszukiwania.

Zobacz także:

pokaż wszystkie