Zadaj pytanie on-line Strony przejściowe (Doorway Pages)

Słownik SEO

Strony przejściowe (Doorway Pages)

Strony przejściowe (ang. Doorway Pages, Bridge Page, Gateway Page, Jump Page, Portal Page, Zebra Page, Entry Page) - strony internetowe, tworzone w celu przekierowywania odwiedzających na określony serwis, albo przekazania mu swojej reputacji poprzez linkowanie. Takich stron nie można uznać za pełnowartościowe - są to platformy wspomagające, przeznaczone do wsparcia procesu pozycjonowania właściwego serwisu. Zgodnie z klasyfikacją sposobów pozycjonowania, strony przejściowe można oznaczyć kolorami, w zależności od celów, które przyświecają ich twórcom:

  1. “Czarne” strony przejściowe
Przeznaczone do automatycznego przekierowywania, zazwyczaj przy pomocy polecenia Meta Refresh na właściwy serwis, czym jawnie naruszają rekomendacje wyszukiwarek. Taka strona nie zawiera uporządkowanego tekstu - użytkownik nigdy jej nie zobaczy. Jej zawartość to wygenerowany przez specjalne programy zbiór symboli przemieszanych z kluczowymi słowami i frazami, których zagęszczenie jest zazwyczaj bardzo duże.
Zasady działania:
Przy pomocy specjalnych generatorów tworzone jest wiele przepozycjonowanych stron na bezpłatnych hostingach, które linkują się nawzajem, nieco ulepszając przy okazji swoje parametry. Dzięki linkowaniu i przeoptymalizowaniu, strony takie podnoszą się na górne pozycje rankingu wyszukiwania. Internauci, przyjmując je jako strony zgodne ze swoim zapytaniem, klikają na nie, po czym są automatycznie przenoszeni na inny serwis, często wprawdzie mający z zadaną tematyką coś wspólnego, lecz znajdujący się daleko w wynikach wyszukiwania. Wyszukiwarki bezwzględnie zwalczają czarne doorwaye, nieustannie ulepszając swoje algorytmy i w przypadku natknięcia się na nie automatycznie nakładają na nie ban. Dlatego też, pozycjonowanie przy ich pomocy staje się coraz mniej popularne, choć ich prostota i efektywność w dalszym ciągu przyciągają niecierpliwych pozycjonerów.

 
  1. “Szare” strony przejściowe
Przeznaczone są do przekazywania właściwym serwisom wartości przychodzących linków. Na stronach doorwayowych tego typu nie jest ustanawiane automatyczne przekierowanie i nie są one optymalizowane pod kątem słów kluczowych. W związku z tym, wyszukiwarki rzadko wprowadzają takie strony do wyników wyszukiwania, gdyż ich treść nie może być w pełni zgodna z zapytaniami (z powodu braku fraz kluczowych). Tym nie mniej, szare strony przejściowe zawierają logicznie uporządkowany tekst, treściowo zbliżony do tematyki właściwego serwisu. W tekście wstawiane jest po kilka odnośników na właściwą stronę, które dodają jej wartości, niezbędnej w procesie pozycjonowania. Następnie, adres takiej strony, jako spam, rozsyłany jest internautom, do czego wykorzystywane są bazy adresowe. Wyszukiwarkom trudno jest zwalczać szare doorwaye, gdyż na dobrą sprawę nie naruszają one ich reguł: nie przekierowywują automatycznie użytkowników na innych adresów, nie zawierają przeoptymalizowanego i nielogicznego tekstu. Nie mniej jednak Niemniej, nie da się ich uznać za w pełni zgodne z wytycznymi, gdyż użytkownicy dowiadują się o nich ze spamu, który jest zwalczany przez wyszukiwarki.

 
  1. “Białe” strony przejściowe
Są to strony nie naruszające żadnych wytycznych wyszukiwarek. Zawierają wartościowe informacje, często o charakterze reklamowym i linki na właściwą stronę. Można powiedzieć, że są to witryny reklamowe głównych serwisów. Granica między białymi i szarymi doorwayami jest często umowna, gdyż często białe są również rozpowszechniane przy pomocy spamu, gdyż tradycyjne metody pochłaniają dużo czasu i środków.

Stosunek wyszukiwarek do stron przejściowych

W rekomendacjach wyszukiwarek dla webmasterów zawsze wpisywany jest zakaz używania fałszywych stron przejściowych, czyli czarnych doorwayów. W przypadku odkrycia ich przez wyszukiwarkę zostają one natychmiast zbanowane - wyrzucone z indeksu wyszukiwarki i, tym samym, z listy wyników. Wyszukiwarki zazwyczaj nie mają podstaw do zastosowania sankcji wobec szarych i białych stron przejściowych, gdyż nie naruszają rekomendacji, a w szczególności nie rozsyłają spamu bezpośrednio. Warto zaznaczyć, że strony, na które kierują doorwaye, nie są karane. Wyjątkiem mogą być przypadki, gdy doorway znajduje się na poddomenie głównego serwisu.

Zobacz także:

pokaż wszystkie