Zadaj pytanie on-line Przyjazne adresy URL

Słownik SEO

Przyjazne adresy URL

Przyjazne URL to unikalne adresy stron www, które krótko określają ich zawartość oraz są zrozumiałe i łatwe w odbiorze dla użytkowników. Większość systemów zarządzania treścią CMS przy tworzeniu stron nadaje im adresy, składające się z chaotycznego i nielogicznego (z punktu widzenia człowieka) zestawu znaków, na przykład: http://site/catalogue.php?sect=9&kind=34&manuf=samsung. Oczywiście, taki kod jest zrozumiały wyłącznie dla programistów, a nie dla zwykłych użytkowników. Koncepcja przyjaznych adresów zakłada tworzenie krótkich, lakonicznych, dostępnych dla internautów adresów. Ten sam adres w przyjaznej wersji będzie wygladal tak: http://site/catalogue/phones/touch/samsung/.

Wpływ przyjaznych URL na pozycjonowanie
Przyjazne adresy pozytywnie wpływają na wzrost pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Jest to spowodowane tym, że zawierają one na ogół słowa kluczowe, co jest pozytywnie odbierane przez wyszukiwarki. Odpowiednio zorganizowana struktura przyjaznych adresów znacząco pomaga ludziom znajdować interesujące ich strony i najczęściej na informacje z takich stron użytkownicy rozmieszczają linki. Natomiast długie adresy URL o niezrozumiałym znaczeniu odpychają i odstraszają odwiedzających. Warto zauważyć, że formatowanie adresów należy przeprowadzić od razu po stworzeniu strony. Późniejsze zmiany mogą skutkować tymczasowym zniknięciem strony z wyników wyszukiwania - wyszukiwarki potrzebują czasu, aby od nowa zaindeksować zmienione linki i usunąć stare.

Ustawienie przyjaznych URL
Większość systemów CMS daje możliwość automatyzacji procesu nadawania przyjaznych adresów, które tworzone są wówczas na podstawie nagłówków artykułów rozmieszczonych na tych stronach.

Plusy przyjaznych URL:
  • użytkownicy łatwiej mogą zrozumieć strukturę serwisu;
  • takie adresy są łatwe do zapamiętania;
  • w przypadku konieczności przejścia na poziom wyżej, wystarczy, że odwiedzający zetrze zbędną część adresu;
  • podczas ponownych odwiedzin serwisu, użytkownik może od razu trafić do interesującego go rozdziału, pomijając niepotrzebne strony, kierując się tylko adresami poprzednich zapytań;
  • podwyższenie pozycji w wynikach wyszukiwania.
Minus:
  • zwiększenie obciążenia serwera.

Zobacz także:

pokaż wszystkie