Zadaj pytanie on-line Wartość linku

Słownik SEO

Wartość linku

Wartość linku - wskaźnik jakości linku, który określany jest na podstawie odpowiednich dla każdej wyszukiwarki parametrów.

Aktualność informacji o wartości linku
Jednym z głównych czynników, który decyduje o pozycji strony w katalogach wyszukiwarek i w wynikach organicznych, jest oszacowana jakość całkowitej liczby linków przychodzących. Wyszukiwarki określają ilość i jakość danych linków przychodzących na stronę i na tej podstawie przypisują serwisowi odpowiednie parametry (np. PageRank ), co w następstwie znacząco wpływa na pozycję domeny. Z tego względu webmasterzy szukają stron, na których wiedzą, że warto umieszczać linki. Często wiąże się to z dużymi kosztami i, co więcej, nieumiejętne ich wybranie może skutkować tym, że niektóre linki przychodzące mogą zaszkodzić stronie (jeżeli np. pochodzą ze stron zapleczowych lub o niskiej jakości).

Określenie wartości linku
Algorytmy obliczania wartości linku są ściśle poufne i chronione przez wszystkie systemy wyszukiwarek, dlatego parametru tego nie da się samodzielnie określić. Wartość linku zwykło się szacować więc na podstawie wskaźników jakościowych stron, na których są one umieszczone, oraz metod ich umieszczenia.
W kręgach webmasterów na podstawie zdobytego doświadczenia zaczęto poszukiwać kryteriów, które mogą mieć wpływ na określenie wartości linku przychodzącego. Rezultatem tych poszukiwań są następujące wnioski:
  • Autorytet strony i witryny, na których rozmieszczone są linki wychodzące. W wyszukiwarce Google, parametrem, który określa autorytet jest PageRank. Link z witryny o wysokim indeksie PR będzie miał większą wartość niż link pochodzący z witryny o małym autorytecie.
  • Tekst zakotwiczenia (anchor) linków. Jest to określony zestaw znaków, które użytkownik internetu widzi jako hiperłącze w tekście strony wydawcy. Ze względu na sposób przedstawiania teksty zakotwiczenia dzieli się na trzy rodzaje:
    • tematyczne - anchor jest zgodny tematycznie z tekstem, do którego został wprowadzony (przy czym link ten będzie posiadał większą wartość, jeśli anchorem będzie słowo kluczowe lub fraza); 
    • URL-owe - tekst zakotwiczenia w formie całkowitego lub częściowego adresu witryny;
    • abstrakcyjne - słowa typu: "tutaj", "tutaj można znaleźć", "pobierz", itd.
  •  Wiek linku. Uważa się, że wartość linku wzrasta wraz z jej wiekiem. Niektórzy eksperci twierdzą też, że wartość linku zwiększa się tylko przez pewien okres, po którym parametr przestaje wzrastać, a nawet zaczyna spadać. Co więcej, w tym przypadku większe znaczenie ma wiek strony, na której umieszczono link, niż wiek samego linku.
  • Łączna liczba linków wychodzących na stronie serwisu wydawcy i ich łączna liczba dla całego serwisu. Wartość każdego linku w tym przypadku jest odwrotnie proporcjonalna do ich liczby, tj. wraz ze wzrostem linków na stronie, wartość każdego linku zmniejsza się. Liczba wszystkich wychodzących linków jest także brana pod uwagę przez wyszukiwarki, ale nie ma aż takiego znaczenia, jak ich liczba na pojedynczej stronie serwisu.
  • Ilość linków wychodzących na stronie wydawcy prowadzących do tego samego serwisu. Uważa się, że wiele takich samych linków na różnych stronach wydawcy mogą mieć negatywny wpływ na ich wartość. Ponadto, istnieje przekonanie, że wyszukiwarki mogą uznać te linki za nienatrualne.
  • Rodzaj linku. Nie zważając na stwierdzenie, że tekst opisujący obraz i znajdujący się w tagu alt , równy jest tekstom zakotwiczenia, uważa się, że link w postaci obrazka ma mniejszą wartość, niż tekstowy. Brak opisu w alt bez wątpienia znacząco obniża wartość linku.
  • Tekst okołolinkowy, czyli tekst, bezpośrednio otaczający link. Uważa się, że wartość może zależeć od ilości i jakości samego tekstu, do którego jest on wpisany.
  • Pozycja linku na stronie. Link umieszczony w stopce strony ma generalnie mniejszą wartość niż ten, który jest umieszczony w tekście.
  • Duża liczba wzajemnych linków między serwisami może być powodem podejrzeń i zastrzeżeń ze strony wyszukiwarek, które mogą potraktować je jako sztucznie zdobyte i odpowiednio zmniejszyć ich wartość. Ponadto istnieje pogląd, że wzajemna wymiana linkami zimniejsza ich autorytet.
  • Cel linków. Istnieje pogląd, że linki kierujące do stron wewnętrznych serwisu mają większą wartość niż te przekierowujące do strony głównej.
Należy zwrócić uwagę, że znaczna część wspomnianych wyżej kryteriów oparta jest na przypuszczeniach i opinie webmasterów mogą się różnić w niektórych kwestiach. Istnieje jeszcze kilka czynników, które są uważane za ważne, przez nieliczną część specjalistów (na przykład, procentowy strunek znaków tekstu zakotwiczenia i treści strony), które za to pozostali uważają za nieprawdziwe. Sytuacja ta wynika ze ścisłej poufności algorytmu oszacowywania wartości linków przez wyszukiwarki.

Cechy opisujące wartość linku
Oceniając wartość linków na podstawie cech strony pozycjonerzy nie biorą pod uwagę danych ilościowych. Znaczenie linku jest opisywane poprzez pryzmat subiektywnych cech: "Ten link ma dużą wartość, bo strona ma wysoki PR" i "link wpłynie negatywnie na wiarygodność stron, ponieważ jest w stopce strony" itp.

Zobacz także:

pokaż wszystkie